VPS to skrót od Virtual Private Server (wirtualny serwer prywatny), popularny model hostingu, który jest jedną z klasycznych usług IaaS (Infrastructure as a Service) wielu dostawców usług internetowych. Z definicji VPS to wirtualna maszyna, która uzyskuje dostęp do zasobów serwera fizycznego i zapewnia użytkownikom różne funkcje serwera, które są porównywalne z funkcjami serwera dedykowanego.

Jak działa VPS?

W sektorze komercyjnego hostingu internetowego wysokowydajny serwer fizyczny zazwyczaj zawiera kilka wirtualnych serwerów prywatnych, z których każdy ma własny system operacyjny i zapewnia użytkownikom pełny dostęp do roota przez internet. Każdy administrator serwera działa niezależnie od innych użytkowników na tej samej podstawie sprzętowej. Zarządzanie sprzętem realizowane jest przez tzw. hiperwizor — komponent oprogramowania, który definiuje środowisko wirtualne i zapewnia każdemu VPS udział w fizycznych zasobach, takich jak procesor, pamięć RAM lub miejsce na dysku twardym. Prawa roota umożliwiają użytkownikowi VPS zainstalowanie wszystkich aplikacji obsługiwanych przez wybrany system operacyjny — może to obejmować oprogramowanie serwera WWW, serwer poczty e-mail lub specjalne aplikacje, takie jak systemy e-commerce lub blogi.

Jakie są zalety VPS?

VPS to kompromis między tanim hostingiem współdzielonym a zazwyczaj drogim wynajmem technologii serwera dedykowanego. Ideą tego modelu hostingu jest zaoferowanie użytkownikom jak największego zakresu funkcji w przystępnych cenach. Wirtualna replikacja poszczególnych systemów komputerowych na wspólnym systemie hosta wiąże się ze znacznie mniejszym wysiłkiem dla hosta internetowego niż dostarczanie oddzielnych komponentów sprzętowych dla każdego indywidualnego klienta. Każdy VPS na wspólnej podstawie sprzętowej działa w sposób chroniony przed innymi, równolegle działającymi systemami.

Proporcja zasobów sprzętowych udostępnianych każdemu VPS przez hiperwizor jest zwykle z góry określona. Każdy użytkownik ma więc zagwarantowaną określoną minimalną wydajność swojego serwera. Rzeczywista wydajność VPS w czasie bezczynności systemów działających równolegle może jednak znacznie przekraczać gwarantowane wskaźniki wydajności.

Każdy VPS ma swój własny system operacyjny, dlatego błędy konfiguracji lub ataki złośliwego oprogramowania dotyczą tylko danego systemu operacyjnego. Inne wirtualne serwery prywatne oparte na tym samym sprzęcie nie podlegają wadliwym procesom. Administracja takim serwerem jest znacznie bardziej złożona niż w przypadku hostingu współdzielonego, w którym podstawowe konfiguracje i zarządzanie aktualizacjami są wykonywane przez hosta.

VPS – wady

Wadami VPS w porównaniu z serwerem dedykowanym są ograniczenia w wykorzystaniu sprzętu i zasobów sieciowych. Wszystkie serwery wirtualne w systemie hosta są kontrolowane przez określoną liczbę kart sieciowych i połączeń LAN, co zwykle nie odpowiada liczbie VPS.

Model hostingu, który jest technicznie podobny do VPS, to hosting w chmurze, który nie jest rozliczany według stawki ryczałtowej, ale na podstawie użycia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj