Generatory pary to niewątpliwie bardzo przydatne, solidne i praktyczne urządzenia. Ich cena jest jednak dość wysoka, dlatego przed zakupem, warto przeanalizować zalety oraz wady tego rozwiązania i zastanowić się, czy faktycznie tego typu urządzenie jest potrzebne w domu. Najpełniejsze porównanie poznasz na stronie https://www.ranking-zelazek.pl/, ale i poniżej:

Zalety i wady generatorów pary

Zalety

• Szybsze i łatwiejsze prasowanie dzięki zwiększonej ilości pary
• Funkcjonalność prasowania w pionie, ubrania wiszącego na wieszaku
• Łatwiejsze wygłaszanie falban, plis, kantów
• Brak ryzyka przypalenia prasowanych tkanin
• Możliwość odświeżenia ubrań, bez konieczności prania
• Oszczędność czasu w porównaniu do tradycyjnego żelazka parowego
• Mniejsze ryzyko zniszczenia materiałów, dłuższy dobry wygląd ubrań

Wady

• Znacznie wyższa cena
• Zwiększone gabaryty i ciężar urządzenia
• Wyższa głośność pracy pompy
• Konieczność używania specjalnej deski do prasowania

Zakup żelazka ze stacją pary powinien być uzależniony w głównej mierze od częstotliwości prasowania – w przypadku dużych rodzin może okazać się on urządzeniem znacznie ułatwiającym codzienne obowiązki. Generatory pary są również przydatne, jeśli prasowane tkaniny są bardzo delikatne lub trudne do wygładzenia. Zakup żelazka ze stacją pary powinien być zatem uzależniony od potrzeb danego gospodarstwa domowego.

Jak wybrać najlepszy generator pary?

Chcesz, by Twoje ubrania wyglądały jak po wizycie w pralni chemicznej? Zainwestuj w porządny generator pary, a problemy zagnieceń na ubraniach znikną na zawsze. Na co zwrócić uwagę przy wyborze generatora pary?

Moc generatora pary – gadżet czy ważny parametr techniczny?

Generatory pary odznaczają się różną mocą wyrzutu pary. Im droższy model, tym lepsze parametry. Odpowiedni wyrzut pary przekłada się nie tylko na lepsze efekty prasowania, ale szybszą pracę. Wystarczy, że przejdziesz stopą żelazka na jednej stronie, by druga również była już w pełni gładka. Co znaczy odpowiedni wyrzut pary? Właściwie minimum, jakie powinnaś sobie zapewnić to 120 g pary na minutę i ciśnienie pary minimum 3,5 Bara. Im wyżej, tym oczywiście lepiej.

Pojemność zbiornika na wodę

Jeśli to para ma sprawić cuda podczas prasowania, to musisz mieć permanentny dostęp do wody. Dlatego im większy pojemnik na wodę, tym lepiej, zwłaszcza jeśli zakupiłaś generator pary z lepszym wyrzutem pary. Im bowiem więcej pary wyrzuca żelazko, tym więcej wody pobiera. Idealnie więc jeśli zbiornik na wodę odznacza się pojemnością między 1,5 a 1,8 litra. Jeśli jednak będziesz mieć mniejszy pojemnik – około 1 litra, to również spokojnie wystarczy na jedno prasowanie. W przypadku pojemnika na wodę warto zwrócić uwagę nie tylko na jego wielkość, ale również na swobodę montowania. Zwróć uwagę, by można było łatwo go napełnić wodą (szeroki otwór) oraz by był przezroczysty, dzięki czemu szybko zorientujesz się o niedoborze wody.

Opcja programów samoczyszczących

Stacja parowa bazuje na zwykłej wodzie z kranu. Stąd istnieje ryzyko, że ze względu na gromadzony się kamień, stacja przestanie poprawnie funkcjonować, a z otworów wydobywać się będzie żółtawa, brudząca ubrania wydzielina. Dlatego zwróć uwagę, jak możesz usunąć kamień ze stacji i czy masz do tego przydatne innowacje. Idealnie jeśli kamień zbiera się w osobnym pojemniku, który szybko opróżnisz w razie potrzeby.

Regulacja temperatury i przydatne funkcje

Stacja pary ma Ci ułatwiać prasowanie, dlatego idealnie jeśli posiada dodatkowe funkcje, których na próżno szukać w tradycyjnym żelazku. Warto więc, by stacja pary posiadała opcje przeciw nabłyszczaniu materiału, albo mogła prasować Twoje ubrania również w pionie. Oprócz tego dobrze, jeśli w łatwy sposób wyregulujesz temperaturę. Jeśli możesz to robić w automatyczny sposób, to prasowanie jest jeszcze szybsze, ponieważ nie tracisz czasu na  zmianę wysokości temperatury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj