Pożar wywołuje ogromne szkody, niszcząc meble, ściany, podłogi czy wartościowe przedmioty, znajdujące się w mieszkaniu, a także narażając domowników na utratę zdrowia i życia. Na szczęście często zdarza się, że samo lokum zostaje w wystarczająco dobrym stanie, aby dalej w nim mieszkać. Warto zaznaczyć, iż w celu uniknięcia niebezpiecznych sytuacji, wynikłych z pożaru, należy pamiętać o jednej istotnej kwestii. Jest nią mianowicie ozonowanie po pożarze. Niniejszy artykuł ma na celu przybliżyć temat dekontaminacji budynków tak, abyś mógł podjąć skuteczne kroki w odpowiednim czasie.
Ozonowanie po pożarze – czym jest i dlaczego należy się na nie zdecydować?
Ozonowanie, nazywane również dekontaminacją budynków stanowi jeden z podstawowych kroków, które należy wykonać po ustąpieniu pożaru mieszkania, domu czy innego obiektu. Pozwala ono nie tylko na neutralizację nieprzyjemnego zapachu spalenizny, ale również pozbycie się szkodliwych związków chemicznych, mogących stanowić poważne zagrożenia dla zdrowia Twojego i Twojej rodziny.
Smród z łatwością wnika w materiały, charakteryzujące się porowatą strukturą. Najbardziej aktywne chemicznie produkty spalania natomiast, łączą się z cząsteczkami betonu, tynku, a także innych tworzyw budowlanych. To wszystko prowadzi do stworzenia skrajnie niebezpiecznych warunków w pomieszczeniu. Chemikalia obecne w mieszkaniu, wywierają negatywny wpływ na ludzkie zdrowie, w skrajnych przypadkach mogąc doprowadzić nawet do śmierci. Sam zapach ozonu natomiast należy zneutralizować, wietrząc mieszkanie, otwierając wszystkie okna i drzwi na kilka godzin.
Ozonowanie pomieszczeń po pożarze – dlaczego warto postawić na fachowców?
Jeśli zależy nam na najwyższej jakości ozonowania mieszkania, warto postawić na specjalistów – np: kastelnik.pl/ozonowanie-po-pozarze/. Chcąc wykonać całą pracę na własną rękę, ryzykujemy niedokładnością, brakiem skuteczności, co może prowadzić do poważnych konsekwencji. Pozostaje jednak jedno, zasadnicze pytanie – jakimi kwestiami należy się kierować, chcąc podjąć skuteczną decyzję odnośnie wyboru firmy? W tym przypadku kluczową rolę odgrywają opinie klientów, dostępne w przestrzeni internetowej. O profesjonalizmie może świadczyć także wieloletnie doświadczenie czy posiadanie własnej witryny przez daną firmę.
Domowe sposoby na pozbycie się zapachu spalenizny
W przypadku, gdy pożar był niewielki, a zapach spalenizny wyczuwalny jest jedynie nieznacznie, można postawić na domowe sposoby, a pracę wykonać samodzielnie. Nieprzyjemną woń skutecznie neutralizują takie substancje, jak amoniak i skrobia, ocet, węgiel aktywowany, soda i sól, a także gałęzie iglaste i aromatyczne zioła, cytrusy, kawa oraz intensywne przyprawy, takie jak goździki czy cynamon. Produkty te pozwalają także na zredukowanie szkodliwego działania związków chemicznych, zawartych w zapachu, stanowiącym skutek powstałego pożaru. Aby zapewnić efektywne działanie, należy umieścić je na talerzach lub parapetach, w kątach pomieszczeń. Jeśli chodzi natomiast o skórki cytrusów, w celu wzmocnienia ich właściwości, warto uprzednio wysuszyć je na patelni.
Ozonowanie mieszkania to zabieg, który może uratować życie Tobie i innym domownikom. Jeśli Twój dom został dotknięty przez pożar, powinieneś niezwłocznie zawiadomić profesjonalną firmę.