Barwa światła ma ogromne znaczenie. Z jednej strony decyduje o tym, czy wnętrza są komfortowe, ale i dekoracyjne, z drugiej – sprawia, że jesteśmy w stanie się zrelaksować lub skoncentrować na wykonywanych zadaniach. Nic zatem dziwnego, że jej dobór nastręcza domownikom trudności. Na co postawić? Jak dobrać ten parametr do poszczególnych pomieszczeń? Podpowiadamy!

Barwa światła – ciepła, neutralna i zimna

Barwę światła określa się w Kelwinach. Musimy zadbać o to, aby była ona dopasowana do funkcjonalności danego pomieszczenia, a także efektu, na jakim zależy nam najbardziej. Ten parametr dobieramy do każdego typu zastosowanych lamp. Zastanówmy się zatem, jakie oświetlenie wybierzemy do poszczególnych wnętrz. Ciekawe propozycje znajdziemy na stronie https://lightplus.pl/. A gdy już mamy wybrane konkretne produkty, dopasujmy właśnie omawianą barwę światła.

Można wyróżnić trzy grupy w przypadku barwy światła: ciepłą, neutralną oraz zimną. Ciepła barwa mieści się w przedziale 2500-3500 K. Neutralna to 4000-4500 K, a zimna – 6000-6500 K. Łatwo zauważyć, że im wyższa wartość Kelwinów, tym zimniejsza barwa światła.

Musimy pamiętać o tym, że ciepła barwa światła odpręża, relaksuje i uczestniczy w tworzeniu przyjaznej atmosfery we wnętrzach. Pomieszczenia stają się bardziej przytulne, a wystroje klimatyczne. Zimna barwa daje za to szansę na dostrzeganie detali, ale i skoncentrowanie się na wykonywanych zadaniach. Barwa neutralna jest kompromisem pomiędzy ciepłą i zimną.

Ciepłe barwy – w jakich pomieszczeniach się sprawdzą?

Światło o ciepłej barwie jest idealne do wnętrz, w których zależy nam na relaksie, odprężeniu, ale i tam, gdzie spotykamy się z bliskimi, liczymy więc na odpowiednią atmosferę. Tę barwę wybierzemy zatem do sypialni, salonów, ale i jadalni czy stref w pokojach wielofunkcyjnych, które przeznaczamy do odpoczynku. Ciepła barwa jest także niezbędna w łazience, w części kąpielowej.

Zimna barwa światła – idealne warunki dla home office

Zimna barwa światła sprawia, że zdecydowanie łatwiej dostrzegamy detale. Poza tym lepiej się koncentrujemy, mamy znacznie mniejsze problemy ze skupieniem się na wykonywanych zadaniach. Tę barwę wybierzemy zatem do pomieszczenia przeznaczonego na domowe biuro. Jest ona również idealna w lampach, które mają oświetlać strefę wyznaczoną do nauki czy pracy – np. fragment przestrzeni salonu, w którym ustawiono biurko i małą szafkę na dokumenty czy podręczne sprzęty biurowe.

Ta sama barwa sprawdzi się w łazience, ale tylko w strefie umywalkowej, czyli tam, gdzie wykonujemy makijaż bądź czynności pielęgnacyjne.

Neutralna barwa światła – uniwersalna

Neutralna barwa jest najbardziej uniwersalna. Łączy pożądane cechy oświetlenia o barwie zimnej i tego, które oferuje barwę ciepłą. Neutralne światło sprawdza się zatem w wielu pomieszczeniach, niezależnie od ich funkcjonalności. Stwórzmy komfortową przestrzeń domową, w której oświetlenie będzie nie tylko estetyczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj