Przemówienia pożegnalne podczas pogrzebu to coraz częściej praktykowany zwyczaj. Decydujemy się na niego, by wyrazić nasz żal i smutek, a także ostatni raz przypomnieć sylwetkę zmarłego. Mowy te wymagają szczególnej odwagi, a także odpowiedniego przygotowania. Wbrew pozorom, to bardzo ciężkie zadanie, a jednocześnie piękny gest. Jak napisać dobrą mowę pogrzebową?
Język mowy
Pierwszym ważnym aspektem jest dobór odpowiedniego języka, do potrzeb chwili. Oprócz tego powinien być on ściśle dopasowany do audytorium, które będzie nas słuchać. Pisząc mowę pogrzebową pilnujmy, by nie była ona utrzymana w potocznym tonie. Pamiętajmy, że to co napiszemy z jednej strony ma wzruszać, a z drugiej strony nie może stać się zbyt bezpośredni. Powinniśmy utrzymać naszą mowę w doniosłym, lekko patetycznym i poważnym charakterze. Nie przesadzajmy jedna z językowymi ozdobnikami i zbyt wyszukanymi środkami stylistycznymi. Ma być ona łatwa w odbiorze dla słuchaczy, a także powinna być lekka i delikatna. Słowem musimy odpowiednio wpłynąć na emocje audytorium. Unikajmy więc zwrotów wyrażających głęboką nadzieję, a także wyjątkowo miłych wspomnień. Nie będą one pasować do okoliczności, w których się znajdziemy. Warto posłużyć się cytatami z literatury, jako rozpoczęcie. Niosą one za sobą ładunek emocjonalny, ale również skłaniają do zadumy i przemyśleń.
Opracowanie treści
Po pierwsze, nie piszmy długiego na trzy strony przemówienia. Mowa pogrzebowa jest skondensowana, w swojej prostocie zawiera wszystkie niezbędne informacje i przemyślenia. Treść musi być syntetyczna, a zarazem dynamiczna. Unikajmy monotonnych opowiadań, które nie spełnią żadnej funkcji. Pisząc mowę pogrzebową, możemy zdecydować się na konkretny motyw i się go trzymać. Skupmy się na tym, co jest dla nas najważniejsze, opis całego życia zmarłego, czy poszczególnych jego dokonań?. Bez względu na to, kluczowym elementem jest krótka charakterystyka zmarłego, a także podsumowanie jego życia. Wybierzmy unikalne cechy osobowości, a także charakteru, które zdecydujemy się przedstawić. Nie zapomnijmy przy pisaniu, zawszeć słów pożegnania.
Konspekt niezbędny przy pisaniu mowy pogrzebowej
Mowa pogrzebowa, mimo tego, że jest formą krótką, jest równocześnie bardzo złożona. Dobrze jest mieć konspekt, opierający się na elementach, które są niezbędne podczas pisania mowy pogrzebowej. Podpowie on nam co powinniśmy zawrzeć, a także przeprowadzi nas przed kolejne etapy pisania. Podstawowy konspekt powinien zawierać:
- zwrot do adresata- zaczynający naszą przemowę.
- cel przemówienia- musimy wybrać motyw przewodni, czyli np. przedstawienie zasług zmarłego, czy też opis jego życia.
- przedstawienie zmarłego- krótka charakterystyka.
- pochwała jego dokonań- w formie skondensowanej.
- podziękowanie zebranym
- pożegnanie audytorium
Więcej informacji: https://www.infomax.com.pl/styl-zycia/mowa-pogrzebowa-cztery-wskazowki-jak-napisac-dobra-mowe-pogrzebowa