Popularność paneli fotowoltaicznych niezmiennie wzrasta. Dlaczego? Jest to rozwiązanie wydajne, oszczędne i dobre dla środowiska. Korzyści jest wiele, jednak czy instalacja w Twoim domu będzie opłacalną inwestycją? Zapoznaj się z artykułem, aby poznać jej zalety oraz dowiedz się jak skorzystać z profesjonalnego kalkulatora fotowoltaicznego.
Na czym polega instalacja fotowoltaiczna?
Sercem instalacji są krzemowe panele – to one przekształcają światło słoneczne w energię. Składają się również z inwertera przekształcającego prąd stały w prąd zmienny, z którego możemy korzystać. Kolejnym elementem jest licznik dwukierunkowy, który mierzy ilość prądu wyprodukowanego przez naszą instalację i nadmiar energii wysyłanej do sieci. Niezbędny jest również system mocujący na stelaże i okablowanie do podłączenia – co ciekawe, panele możemy instalować nie tylko na dachu. Jeśli nie mamy takiej możliwości opcja ta nadal warta jest rozpatrzenia, gdyż instalację założyć można również na gruncie.
Niezależność energetyczna i oszczędności
Panele PV są niezwykle wygodne. Jednorazowy koszt ich montażu nie jest najniższy, jednak jeśli weźmiemy pod uwagę wygodę i niezależność instalacja fotowoltaiczna staje się niezwykle kusząca. Energia słoneczna sprawia, że wytwarzamy własny prąd – nie musimy polegać na elektrowni, gdyż mamy elektroniczną autonomię. Warto pamiętać również o generowanych oszczędnościach – obojętnie czy chodzi o gospodarstwo domowe, rolne lub przedsiębiorstwo – zaopatrzeni w wydajny system paneli fotowoltaicznych jesteśmy w pełni samowystarczalni, a wszelkie podwyżki cen za prąd nas nie dotyczą.
Czy instalacja jest opłacalna? Jak to sprawdzić?
Aby ocenić opłacalność montażu paneli fotowoltaicznych warto dokładnie przyjrzeć się opłacanym rachunkom za prąd. Jeśli comiesięczne wydatki są spore istnieje duża szansa, że inwestycja szybko się zwróci – szczególnie, że ceny prądu rokrocznie stają się coraz wyższe. Dodatkowo, zalecamy aby zorientować się w programach (rządowych, unijnych), które dofinansowują montaż instalacji. Nasłonecznienie w Polsce pozwala na optymalną pracę paneli – zorientuj się w systemie opustów tutaj: (sunergo.pl/blog/net-metering-system-opustow). Warto również wspomnieć, że najwięcej energii uzyskujemy podczas słonecznych dni – bardzo dobrym rozwiązaniem będzie więc instalacja on grid (podłączanie instalacji do sieci i odsyłanie do niej nadwyżek energii, której nie wykorzystamy).
OZE jako rozwiązanie ekologiczne
Warto również pamiętać, że odnawialne źródła energii (OZE) są niezwykle istotnym elementem troski o środowisko. Własna, czysta energia jest w stu procentach proekologiczna, gdyż w żaden sposób nie zanieczyszcza powietrza. Decydując się na instalację fotowoltaiczną wspieramy ekosystem oraz stanowimy dobry przykład świadomego i odpowiedzialnego zachowania.
Inne zalety instalacji fotowoltaicznej
Fotowoltaika jest bezpieczna oraz bezobsługowa. Dobór urządzeń oraz montaż paneli zapewnia nawet 25-30 lat bezawaryjnego działania, a pełna automatyzacja oszczędza Twój czas i energię. Ponadto, panele PV znacznie podnoszą wartość nieruchomości. Instalację można ubezpieczyć – w razie jakiegokolwiek problemu czy zniszczenia przez osoby trzecie nie stracimy zainwestowanych pieniędzy. Na koniec warto wspomnieć, że nie ponosimy dodatkowych kosztów związanych z eksploatacją instalacji.