Jakość warzyw dostępnych w sklepach i marketach często nie jest najlepsza. Rozwiązaniem tego problemu jest własna, ekologiczna uprawa. Ogródek przy domu to nie tylko pewność, że spożywane produkty są świeże i wolne od szkodliwych substancji, ale także sposób na pożyteczne hobby. Sprawdź, jak założyć własny ogródek warzywny.

Ogródek warzywny: od czego zacząć?

Założenie nawet małego ogródka warzywnego to przedsięwzięcie, które warto zawczasu dobrze przemyśleć. Pozwoli to uniknąć niektórych błędów i przykrych niespodzianek. Drogę do własnych plonów najlepiej zacząć od wyznaczenia odpowiedniego miejsca pod warzywnik.

Jak zaplanować ogródek warzywny?

Wydzielając miejsce na grządki z warzywami, należy przestrzegać następujących zasad:

  • warzywnik powinien znajdować się w jak największej odległości od ulicy oraz miejsc, które mogą być źródłem metali ciężkich,
  • ogródek warzywny lepiej oddalić od drzew i większych krzewów, ponieważ zasłaniają one znaczną część światła,
  • jeżeli z ogrodu korzystają także zwierzęta, to grządki z warzywami należy umieścić z dala od ich ulubionych stanowisk, a najlepiej ogrodzić. Pozwoli to na uniknięcie zniszczeń,
  • najsmaczniejsze warzywa i największe plony otrzymamy, jeśli na ogródek warzywny przeznaczymy nasłonecznione, płaskie i osłonięte od wiatru miejsce.

Takie usytuowanie ogródka warzywnego zapewni młodym roślinom najlepsze warunki do wzrostu.

Jaka ziemia do ogrodu warzywnego będzie najlepsza?

Jakość gleby, w jakiej uprawiane są warzywa, ma decydujący wpływ na wysokość plonów. Ziemia powinna być nie tylko żyzna i próchnicza, ale także odpowiednio przepuszczalna. Ważny jest także jej odczyn pH. Większość sadzonek warzyw preferuje lekko kwaśną glebę.

Czy uprawa warzyw na balkonie jest możliwa?

Posiadacze balkonów lub małych ogródków również mogą cieszyć się roślinami z własnej uprawy. Na niewielkim metrażu doskonałym rozwiązaniem jest ogródek warzywny w skrzyniach. Założenie go nie jest bardziej problematyczne niż w przypadku tradycyjnych grządek. Należy jednak przestrzegać kilku podstawowych wytycznych. Skrzynię do uprawy warzyw można kupić gotową lub zbudować samodzielnie, uwzględniając wymiary przeznaczonej pod ten cel przestrzeni. Najlepiej swoje zadanie wypełnią pojemniki wyłożone folią i ocieplone styropianem. Sadzonki można rozmieścić nieco gęściej niż na otwartej przestrzeni, zatem gleba musi być bogata w składniki odżywcze. Trzeba ją regularnie nawozić. Ogródek warzywny w skrzyniach to nie tylko sposób na ekologiczną zieleninę, ale także efektowna ozdoba.

Ile kosztuje założenie ogródka warzywnego?

Koszt założenia ogródka warzywnego uzależniony jest głównie od jego wielkości. Im większy ogródek przy domu, tym wyższy budżet należy przyjąć. Elementem, który najbardziej podnosi koszt przydomowej uprawy warzyw, jest gleba. Planując wydatki, należy również uwzględnić cenę:

  • nawozów
  • środków ochrony roślin
  • nasion
  • nawodnienia

Przy uprawie kilku grządek koszty nie będą wysokie. Jednak im wyższa powierzchnia, tym bardziej zauważalne stają się kwoty. Warto również wziąć pod uwagę koszt własnej pracy. Do najbardziej czasochłonnych czynności pielęgnacyjnych należy pielenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj