Odzwyczajanie dziecka od smoczka to niełatwe zadanie. Przedmiot ten jest dla malucha ważny, ponieważ pomaga mu rozładować emocje, uspokoić się, a nawet usnąć. Niestety zbyt długie ssanie smoczka może prowadzić do pojawienia się u malucha wady zgryzu lub wymowy. Aby proces oduczania był szybki i skuteczny warto skorzystać ze sprawdzonych metod.
Metoda stopniowego odstawiania smoczka
Stopniowe odstawiania smoczka jest dla malucha najmniej dotkliwe, jednak wymaga od rodziców sporo cierpliwości i konsekwencji. Proces odzwyczajania przebiegać może w kilku krokach. Pierwszym krokiem jest rezygnacja z zabierania smoczka na spacery. Podczas spacerów dziecko jest zainteresowane otaczającym je światem, dlatego łatwiej mu zapomnieć o braku ukochanego przedmiotu. Drugim etapem odzwyczajania jest używanie smoczka jedynie do zasypiania. Kiedy maluch będzie się go domagał w ciągu dnia, należy zająć jego uwagę ciekawymi zabawkami lub innymi przedmiotami. Ostatnim krokiem jest radykalne pozbycie się smoczka. Przed wykonaniem tej czynności warto porozmawiać z dzieckiem. Często zdarza się, że w wyniku takiej rozmowy maluch samodzielnie decyduje się na wyrzucenie smoczka. Jeśli nie chce tego zrobić, zadanie to spada na rodziców.
Bajki i rozmowy
Innym rozwiązaniem wymagającym cierpliwości i konsekwencji ze strony rodziców jest próba uświadomienia dziecku, że jest już na tyle duże, że nie potrzebuje dłużej smoczka. W księgarniach lub bibliotekach dostępne są różnego rodzaju książki, których bohaterowie raz na zawsze pozbywają się tego przedmiotu. Czytanie takich bajek pozwala maluchowi utożsamić się z głównym bohaterem i zrozumieć, że każdy musi kiedyś odzwyczaić się od ssania smoczka. Dobrym pomysłem jest również wskazywanie maluchowi podczas wspólnych spacerów rówieśników, którzy bawią się bez smoczka. Warto także obiecać synowi lub córce wartościowy prezent w zamian za rezygnację z ukochanego przedmiotu.
Odcięcie końcówki lub zniechęcanie
Rodzice, którzy nie mają cierpliwości i pragną rozwiązać problem ze smoczkiem raz na zawsze, mogą zdecydować się na skorzystanie z bardziej drastycznej metody. Jedną z nich jest odcięcie końcówki. Wykonanie tej czynności sprawi, że smoczek stanie się bezużyteczny. Kiedy maluch zasygnalizuje rodzicom, że jego ukochany przedmiot nie działa, powinni oni spokojnie i rzeczowo wytłumaczyć, że smoczek się zepsuł i trzeba wyrzucić go do kosza. Wybierając ten sposób, należy zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Nie wolno zbyt długo pozostawiać do dyspozycji dziecka uszkodzonego smoczka, ponieważ istnieje ryzyko odgryzienia przez malucha jego kawałków i zadławienia nimi. Innym sposobem na odzwyczajenie dziecka od smoczka jest zamoczenie go w soku z cytryny lub posypanie solą. Kwaśny lub słony smak mogą skutecznie zniechęcić malucha do ssania. Aby metoda ta była skuteczna, rodzice muszą wykazać się konsekwencją i sprytem, by dziecko nie zauważyło podstępu.
Zgubienie smoczka
Drastycznym sposobem na odzwyczajenie dziecka od smoczka jest poinformowanie go o zaginięciu smoczka. Decydując się na ten sposób, należy liczyć się z licznymi protestami ze strony malucha. Z metody tej korzystać mogą rodzice, których nie ruszają wybuchy płaczu i gniewu dziecka. Niewątpliwą zaletą tego sposobu jest jego duża skuteczność i szybkość działania. Wystarczy przeczekać kilka dni, aby dziecko całkowicie uniezależniło się od smoczka i przestało on nim wspominać. Dobrym pomysłem jest wręczenie maluchowi przytulanki, która pomoże zastąpić ukochany przedmiot i złagodzić uczucie smutku związane z jego utratą.
My swojemu synkowi powiedzieliśmy, że w nocy przyszedł smoczkowy smok i zabrał smoczki do krainy smoczków. Synek tylko się zdziwił, ale bez problemu zapomniał o smoczkach. Niestety teraz mamy drugie dziecko, które jest na smoczku, więc starszy syn czasami sobie „przyćpa smoka”.