Pojęcie przestępstw gospodarczych jest niezwykle szerokie, gdyż obejmuje między innymi przestępstwa komputerowe i giełdowe, fałszowanie zestawień księgowych, oszustwa podatkowe, naruszanie norm bezpieczeństwa i zdrowia pracowników czy też tworzenie fikcyjnych przedsiębiorstw bądź piramid finansowych. Na czym więc owo przestępstwo polega? Jakie są jego rodzaje? Odpowiadamy w artykule!
Przestępstwo gospodarcze — definicja
Polskie prawo nie ma określonej i pełnej definicji przestępstwa gospodarczego. Mianem tym określa się czyn zabroniony, godzący lub zagrażający ponadindywidualnym dobrom w sferze życia gospodarczego, polegający na naruszeniu zaufania związanego z pozycją sprawcy lub instytucją życia gospodarczego, grożący utratą zaufania do systemu gospodarczego lub jego podstawowych instytucji.
Na czym polega przestępstwo gospodarcze?
Mówiąc o przestępstwach gospodarczych, na myśli należy mieć wszelkie działania, które dokonywane są przez uczestników obrotu gospodarczego i różnych jego form. Przestępstwa gospodarcze zagrażają dobrom w sferze życia gospodarczego — wyróżnia się w ich obrębie szczególnie 2 płaszczyzny: ekonomiczną i społeczno-kulturową. Czynnikami są tu na przykład reguły nadzorowania instytucji, zmienność sytuacji gospodarczych, a także prawne formy działalności. Co ważne — aby mówić o tego rodzaju przestępstwie, musi uczestniczyć w nim co najmniej jeden podmiot profesjonalny.
Przykładem przestępstw gospodarczych są między innymi:
- fałszowanie dokumentów,
- pranie brudnych pieniędzy,
- oszustwa internetowe,
- wszelkiego rodzaju przywłaszczenia oraz wyłudzenia pieniędzy i towarów,
- działania związane ze sprzedażą napojów alkoholowych bez wymaganego zezwolenia,
- nieuczciwa konkurencja i reklama,
- nierzetelne prowadzenie dokumentacji działalności gospodarczej i udaremnienie przetargów publicznych,
- czyny przeciwko środowisku (negatywne następstwa działalności gospodarczych),
- czyny przeciwko prawom pracowniczym (łamanie praw pracownika w zakładach pracy).
Cechy przestępstw gospodarczych
Wyróżnia się wiele koncepcji dotyczących przestępstw gospodarczych, jednak porównując je ze sobą, można zauważyć, iż niektóre cechy pojawiają się w każdej z nich. Na tej podstawie mówić można o cechach ogólnych owej przestępczości.
- Podejmowanie nielegalnych działań, które mają sprawiać pozór legalności. Polegają one najczęściej na nadużywaniu instytucji życia gospodarczego, funkcjonujących w znacznym stopniu na zasadach publicznego zaufania.
- Brak przemocy ze strony przestępców.
- Spowodowane owymi działaniami poważne straty materialne i niematerialne.
- Ofiarami są najczęściej anonimowe osoby, gałęzie i instytucje systemu gospodarczego.
- Przestępstwa gospodarcze naruszają interesy wszystkich uczestników obrotu gospodarczego, a dodatkowo godzą w instytucje finansów publicznych.
Przestępstwa gospodarcze — co jeszcze warto o nich wiedzieć?
Zgodnie z przepisami działalność gospodarcza to działalność wytwórcza, budowlana, handlowa itp., która jest wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Zachowania uczestników, które są bezprawne i karalne mogą zostać zaliczone jako przestępczość gospodarcza. Zajmując się prowadzeniem biznesu, warto pamiętać, aby stale kontrolować zmiany w prawie gospodarczym lub skorzystać z usług profesjonalistów — żeby zapoznać się z obszarami praktyk, należy kliknąć link: https://smadwokaci.pl/obszary-praktyki/prawo-gospodarcze/. Warto również pamiętać, że występuje klasyfikacja przestępców, która wskazuje na sprawców zawodowych (którzy utrzymują się wyłącznie z popełniania przestępstw w różnych dziedzinach gospodarki), sprawców sytuacyjnych (którzy tylko w obliczu tzw. konieczności gospodarczej lub dla pozyskania funduszy niezbędnych do utrzymania swego przedsiębiorstwa dopuszczają się przestępstw) oraz sprawców okazjonalnych, którzy działają w zasadzie legalnie, utrzymując się w tzw. granicach moralności gospodarczej, a na popełnienie przestępstwa decydują się tylko wtedy, gdy nadarza się okazja łatwej jego realizacji i gdy spodziewają się z tego wysokich zysków.