Technologia pojawia się wszędzie – w domu, pracy, szkole czy nawet w miejscach publicznych. Niebieskie światło emitowane przez ekrany ma jednak negatywny wpływ na ludzkie zdrowie. Dlaczego warto unikać zbyt długiego patrzenia na wyświetlacze?

Wpływ niebieskiego światła na wzrok

Niebieskie światło występuje w przyrodzie, jednak jest ono generowane również przez urządzenia elektroniczne. Nadmierna ekspozycja sprawia, że dochodzi do zaburzenia procesów metabolicznych w siatkówce. Następnie zostają uszkodzone komórki receptorowe, co objawia się problemami ze wzrokiem. Proces ten przebiega stopniowo, jednak z czasem może okazać się, że znacznie wpłynął na komfort widzenia i jego odwrócenie jest niewykonalne.

Zbyt długa ekspozycja na działanie światła niebieskiego powoduje także zmęczenie, które jest doskonale znane wszystkim pracownikom spędzającym wiele godzin przed komputerem. Wynika to z ciągłego kurczenia i rozluźniania nerwów wzrokowych. Takie zjawisko może prowadzić do występowania częstych bólów głowy, zmęczenia, pieczenia i suchości w oczach. Ponadto niebieskie światło powoduje także problemy ze snem i z koncentracją.

Więcej o działaniu nowoczesnych technologii na ludzkie zdrowie dowiesz się na takich stronach, jak https://smartix.pl/. W tym miejscu przeczytasz także o nowinkach i ciekawostkach ze świata współczesnej elektroniki i internetu.

Zapobieganie szkodliwemu działaniu niebieskiego światła

Wyeliminowanie niebieskiego światła jest obecnie niemal niemożliwe. Urządzenia elektroniczne pojawiają się wszędzie, dlatego nie da się zupełnie zrezygnować z kontaktu z ich wyświetlaczami. Istnieją jednak rozwiązania, które pozwalają na ograniczenie szkodliwego działania światła niebieskiego. Najpopularniejszym z nich są soczewki okularowe z powłokami stworzonymi z myślą o pracy przy komputerze. Takie produkty występują zarówno w wersji korekcyjnej, jak i zerowej. Dzięki temu mogą korzystać z nich także osoby, które nie mają wady wzroku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj